Už ste si chytili miesto na The One Composite Course s Dr. Agné? Registrujte sa a posuňte sa o krok vpred.
Ahojte! 👋
Vraj sa na Slovensku stratila busta od Donatella 🥸. V 🥾 Kroku vpred asi nezistíme, kde je, lebo riešime len dentálne detektívky. Aj keď som sa snažil si to v tej hlave…😃
Dnes sa dozvieme niečo o trvácnosti lesku kompozitných výplní.
Dnes uzavrieme minisériu o leštení kompozitných výplní. Z minulých čísiel už vieme, že leštiť výplne sa oplatí (pozri #68 Leštenie kompozitov: Kľúč k trvácnosti) a tiež sme sa naučili kedy a ako leštiť (pozri #71 Leštiť hneď, neskôr, nasucho či s vodou?). Čo však ešte nevieme je odpoveď na otázku, ako dlho tento lesk vydrží? Nie je to navždy? Aké vlastnosti kompozitov a aké postupy najviac prispievajú k zachovaniu vysokého lesku? A ako ovplyvňujú lesk kompozitov rôzne zubné pasty?
Odpovede na tieto otázky si napíšeme v dnešnom čísle.
1• Receptúra na dokonalý lesk
Silvia P. Amaya-Pajares so svojím tímom z Oregonskej univerzity sa pustili do veľkolepého projektu – analyzovali 75 vedeckých štúdií, aby odpovedali na otázku, čo vlastne robí kompozitnú výplň lesklou a hladkou ako zrkadlo. Výsledky sú prekvapivé a pre praktický život veľmi užitočné.
Ukázalo sa, že veľkosť častíc v kompozite je ako recept na dobrý koláč – záleží na každom detaile. Mikrofiled kompozity s najmenšími časticami (0,04-0,07 μm) dosahovali lesk 71-88 GU (gloss units), zatiaľ čo suprananofiled materiály s časticami 0,001-0,8 μm mali lesk 52-92 GU. Pre porovnanie, nanohybridné kompozity s časticami 0,05-0,21 μm dosahovali lesk 66-97 GU, čo je vlastne najlepší výsledok zo všetkých kategórií.
Najzaujímavejším zistením však bolo, že tvar častíc má obrovský význam. Kompozity
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Krok vpred to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.