#46 IPDS (Immediate Pre-endodontic Dentin Sealing)
Treba robiť adhéziu ešte pred endom?
Ahojte! 👋
Minulý týždeň som sa každé ráno pozrel na termostat v byte a pod 29 stupňov nám to ani raz nekleslo. Pri písaní 🥾 Kroku vpred som sa doslova potil 🥵.
Dnes sa dozvieme niečo o adhézii v endodoncii.
Častou príčinou zlyhania endodontickej liečby je reinfekcia koreňového systému z korunkovej časti. Na to aby as nám to nedialo je dôležitý kvalitný adhezívny uzáver. Drží môj bond rovnako pred výplachom a po ňom? Ovplyvňuje NaOCl adhéziu na dentín? Je lepší self-etch alebo etch-and-rinse adhezívny systém? Akým spôsobom mám ošetriť dentín po zaplnení kanálikov? Stačí ho len pretrieť alkoholom alebo musím urobiť niečo viac?
Odpovede na tieto otázky si napíšeme v dnešnom čísle.
1• Ovplyvňuje NaOCl adhéziu na dentín?
Hale Ari, Erdem Yaşar a Sema Belli nazbierali za tento článok od roku 2003 už úctyhodných, takmer 350 citácií. Asi by nám teda mohli prezradiť viac o tom, či a ako NaOCl ovplyvňuje adhéziu na dentín. Cieľom tejto in vitro štúdie bolo vyhodnotenie účinku ošetrenia NaOCl na väzbu štyroch rôznych živicových cementov na dentín koreňového kanálika. Autori na to použili 16 extrahovaných jednokoreňových zubov, ktoré dekapitovali 🙀 na úrovni cemento-sklovinnej hranice. Kanáliky ošetrili pomocou K-files (až do veľkosti #70) a následne Gates Glidden vrtáčikmi (#3, #4, #5). Potom ich rozdelili do ôsmych skupín po dvoch zuboch:
Skupina 1 (C&B Metabond)
Skupina 2 (Panavia F)
Skupina 3 (Variolink II)
Skupina 4 (Rely-X)
V prvých štyroch skupinách zuby vyplachovali s 5 % NaOCl počas prípravy koreňového kanálika, čo malo simulovať klinickú situáciu. Čas expozície NaOCl bol 5 minút na zub. Následne zuby vypláchli vodou po dobu 2 minút. Po vysušení papierovými čapmi aplikovali adhezívny systém podľa pokynov výrobcu a následne aj živicový cement.
V kontrolných skupinách 5 – 8 urobili ten istý protokol, akurát namiesto NaOCl na začiatku použili vodu. Všetky takto ošetrené korene ponorili na 24 hodín do 37 stupňovej vody a potom už len merali silu väzby v ťahu.
A výsledky? Štatisticky významné rozdiely pozorovali medzi skupinami, v ktorých bol alebo nebol použitý NaOCl. Samotuhnúci C&B Metabond vykazoval najvyššie hodnoty pevnosti väzby v porovnaní s ostatnými, duálne tuhnúcimi materiálmi v kontrolnej ale aj testovanej skupine. Pri ošetrení s 5 % NaOCl vykazoval C&B Metabond 60 % adhezívnych zlyhaní, zatiaľ čo Panavia F vykazovala 90 % a Variolink II 80 % takýchto zlyhaní.
Tiež sa vám na celej tej štúdii niečo nezdá?
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Krok vpred to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.