Ahojte! 👋
Vyzerá to tak, že slovenská loďka naberá trochu opačný kurz, ako zvyšok Európy. Pevne však veríme, že aj vďaka nám urobíte minimálne v zubarine 🥾 Krok vpred tým správnym smerom.
Dnes sa dozviete niečo o preparácii na korunku.
V minulom čísle sme sa pozreli na to, ako preparovať na fazety (pozri Krok vpred #34 Ako správne preparovať na fazetu?). Napadlo mi, že sme si mohli popri tom povedať aj niečo o preparácii na korunky, keďže tie robíme v našich ambulanciách oveľa častejšie. Na čom drží korunka viac: na kuželi alebo pyramíde? Pri akom sklone stien preparácie dosiahneme najväčšiu retenciu? Záleží na výške pahýľa? Je možné preparovať ako stroj? Ako veľmi sa pri preparácii vzďaľujeme od stanovených cieľov?
Odpovede na tieto otázky si napíšeme v dnešnom čísle.
1• Pyramída alebo kužeľ?
Už v roku 1977 sa Trond Hegdahl a John Silness z Univerzity v Bergene zaoberali otázkou najlepšej preparácie na korunku z pohľadu jej retencie. A na ich práci môžeme vidieť, že nie vždy musíme robiť kvôli pokroku pokusy in vivo, prípadne testy v laboratóriu. Toto je čisto teoretická práca, kde si sadli za stôl a využili svoje poznatky zo stereometrie z druhého alebo tretieho ročníka gymnázia (kto z nás by si vôbec spomenul, že sme také niečo preberali, však? 😄).
Autori štúdie analyzovali rôzne faktory, ako sú priemer, výška a uhol konvergencie preparácie zuba, a ich vplyv na odolné oblasti fixačného cementu pri odpore proti rotácii koruniek. Zistili, že pyramídové preparácie majú väčšie odolné oblasti ako kužeľové preparácie. Nepreháňajte to príliš s tým zaobľovaním axiálnych hrán 😃.
Jedným z kľúčových zistení bolo, že zvýšenie výšky preparácie zuba vedie k zníženiu relatívneho rozdielu medzi dvoma typmi preparácií, pokiaľ ide o veľkosť odolných oblastí. Teda povedané po slovensky: čím vyšší pahýľ máte, tým viac je jedno, či je to pyramída alebo kužeľ.
Ďalším dôležitým zistením bolo, že zväčšenie uhla konvergencie implikovalo zníženie odolných oblastí, pričom ostatné faktory boli konštantné. Znova po slovensky: čím viac rozbiehavé mám steny preparácie, tým menšiu mám retenciu. Ich výsledky teda ukázali, že správna príprava zubov s optimálnymi parametrami môže zabezpečiť lepšiu fixáciu umelých koruniek a minimalizovať riziko ich posunu pri žuvaní.
Článok si môžete prečítať na tomto odkaze.
2• Akú konicitu by sme nemali prekročiť?
V tejto časti sa zameriame na výskum Johna F. Bowleyho a Julesa Kiesera. Ich práca podrobnejšie rozoberá hypotézu z predchádzajúcej časti, že uhol konvergencie medzi proti sebe ležiacimi plochami vertikálnych stien ovplyvňuje retenciu a odpor voči rotácii fixných protetických náhrad. Autori analyzovali vzájomné interakcie medzi uhlom naklonenia stien a vertikálnou výškou napreparovaného zuba. Na simuláciu preparácie na dolnom molári použili pravidelnú pyramídu.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Krok vpred to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.