Ahojte! 👋
Tak to vyzerá, že nám zima zmizla ako gáfor. Čo však určite nezmizlo je náš 🥾 Krok vpred 😚.
Dnes sa dozviete niečo o infiltrácii demineralizovanej skloviny.
Ak sa pozrieme na zuby našich pacientov, tak biele škvrny na sklovine nie sú takým nezvyčajným javom. A nemyslím tým len začínajúce kazy, ale napríklad aj niektoré vrodené sklovinné vady alebo white spots po ortodontickej terapii. Môžeme nejako bojovať s takto postihnutou sklovinou? Je infiltrácia živicou účinná? Ako odoláva takéto ošetrenie pôsobeniu pigmentov? A aká je účinnosť polymerácie takejto infiltračnej živice?
Odpovede na tieto otázky si napíšeme v dnešnom čísle.
1• Je infiltrácia živicou stabilná voči pigmentom?
Sebastian Paris a Hendrik Meyer-Lueckel urobili v tejto oblasti kopec práce. Už okolo roku 2007 začali vychádzať ich prvé štúdie zamerané infiltráciu demineralizovanej skloviny pomocou nízkoviskóznej živice. Pôvodne ňou chceli zastavovať počínajúce kazy. Časom však prišli na to, že takto infiltrovaná sklovina mení aj svoje optické vlastnosti a z bielych škvŕn sa vedia opäť stať „normálne zuby“.
Je však takto opravená biela škvrna dlhodobo farebne stabilná? Pokúsili sa to zistiť na zuboch hovädzieho dobytka, kde simulovali kariézne lézie (vytvorili demineralizovanú sklovinu). Časť vzoriek následne náhodne rozdelili do šiestich skupín na pät experimentálnych a jeden komerčný infiltrátor (Icon, DMG). Potom ich čakal špeciálny kúpeľ v zmesi červeného vína a kávy (presne to bola Nescafé Gold, čo neviem, či sa ešte dá považovať za kávu 😄) v pomere 1:1. Zuby samozrejme celý čas fotili, aby vedeli farebne porovnať testované skupiny s tou kontrolnou.
Infiltrácia živicou významne znížila farebné rozdiely medzi zdravou sklovinou a testovanými vzorkami. Ak sa infiltrované biele škvrny na konci vyleštili, tak boli dokonca farebne stabilné a podobné intaktnej sklovine. A to aj po vínovo-kávovom kúpeli 🤓. Najhoršie zo všetkých vzoriek (neprekvapivo) dopadla skupina neošetrených, nevyleštených lézií. Na to, aby videli rozdiely medzi rôznymi testovanými infiltrátormi mali bohužiaľ málo vzoriek. Dá sa však predpokladať, že čím bližší je RI infiltračnej živice a skloviny, tým väčšia je šanca, že bielu škvrnu úspešne zamaskujeme. Ukázali teda, že infiltračné živice spoľahlivo maskujú umelo vytvorený kaz in vitro. Vyleštené infiltrované lézie tiež ukázali odolnosť voči vplyvom farbenia.
Článok si môžete prečítať na tomto odkaze.
2• Funguje Icon na biele škvrny po ortodoncii?
Vôbec prvá klinická štúdia, ktorá preukázala úspešné maskovanie sklovinnej bielej lézie bola tá od Shin Kima z roku 2011. Jeho vzorku tvorilo 20 zubov s vývojovou poruchou skloviny (MIH) a 18 zubov s postortodontickou dekalcifikáciou (POD).
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Krok vpred to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.