Ahojte! 👋
Vonku opäť mrzne, no nás určite zahreje pocit, že sme dnes urobili niečo pre náš 🥾 Krok vpred v stomatológii (teda ak dočítate do konca 😃).
Dnes sa dozviete niečo o hojení lôžka po extrakcii.
V decembrovom čísle (pozri Krok vpred #23: Lateral ridge augmentation) sme písali, že poextrakčné objemové zmeny sú na alveole úplne bežné. Vieme ale presne, aké veľké objemy stratíme? Je to rovnaké vo vertikálnom rozmere, ako v tom horizontálnom? Čo sa začína diať v extrakčnej rane po vytrhnutí zuba? Kedy nám ranu kompletne prekryje periost? A ako postupoval pred viac ako 50 rokmi Melvin H. Amler, aby nezohyzdil pacientov 😀?
Odpovede na tieto otázky si napíšeme v dnešnom čísle.
1• Hojenie lôžka po extrakcii
Ako vlastne samotné hojenie rany po extrakcii prebieha? Už v roku 1969 publikoval Melvin H. Amler článok v ktorom to krásne popísal. Dobrovoľníkom vo veku od 30 do 50 rokov odoberal biopsie z extrakčných rán. Vzorky bral maximálne do päťdesiateho dňa po vytrhnutí zuba a striktne sa vyhýbal alveolárnej kosti. Sústredil sa naozaj len na extrakčné lôžko. Veľmi sa mi páčilo aj zdôvodnenie, ktoré pre tento svoj postup použil. Alveolárnu kosť neodoberal preto, aby pacienta nezohyzdil. V článku naozaj použil toto krásne slovo „disfigurement“, čo v preklade znamená zohyzdenie alebo znetvorenie 😀. A do 50 dní preto, lebo do tohto času dochádza v kosti len k parciálnej mineralizácii, nemusel teda používať žiadnu z vtedy dostupných dekalcifikačných metód.
Iniciálne hojenie by sme mohli zhrnúť do týchto bodov:
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to Krok vpred to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.