Krok vpred

Krok vpred

Share this post

Krok vpred
Krok vpred
#18 Etch-and-rinse adhezívne systémy
Pre zubárov

#18 Etch-and-rinse adhezívne systémy

Majú v ambulancii stále význam?

MDDr. Michal Štefanatný, Ph.D.'s avatar
MDDr. Michal Štefanatný, Ph.D.
Oct 24, 2023
∙ Paid
1

Share this post

Krok vpred
Krok vpred
#18 Etch-and-rinse adhezívne systémy
Share

Ahojte! 👋

Kongresová jeseň je v plnom prúde, no komu je stále málo, pre toho tu je opäť newsletter 🥾 Krok vpred od Blanc academy 😉.

Dnes sa dozviete niečo o 3-krokových adhezívnych systémoch.

Už je to viac ako desať rokov, čo David Pashley a kol. vydali krásny článok o tom, ako fungujú etch-and-rinse adhezíva. K dnešnému dňu bol citovaný už takmer 1 400 krát, tak by bola určite škoda ho nespomenúť aj v našom Kroku vpred. Čo je to hybridná vrstva? A čo dry-bonding? Aký je význam etanolu v primery? A aká je výhoda 3-krokového bondovania?

Odpovede na tieto otázky si napíšeme v dnešnom čísle.


1• Dry-bonding vs wet-bonding

Vôbec prvé etch-and-rinse adhezívum, Clearfil Bond System-F (Kuraray Co., Japan), bolo uvedené na trh v roku 1978. V roku 1982 bolo prvý krát preukázané, že živice môžu infiltrovať do kyselinou leptaného dentínu a vytvoriť novú štruktúru, zloženú zo živicovej matrix vystuženej kolagénovými vláknami. Tento nový biokompozit sa nazýva hybridná vrstva. Na prípravu povrchu zuba sa používala 40 % kyselina fosforečná, a to spôsobom total-etch. Následne sa zub úplne vysušil, až kým lekár nevidel kriedové biele sfarbenie skloviny. Tento postup nazývame „dry bonding“. 

Vtedy si nikto neuvedomil, že vysušenie kavity spôsobilo kolaps dentínu leptaného kyselinou. Tým sa stratili interfibrilárne priestory medzi obnaženými kolagénovými fibrilami, ktoré slúžia ako kanály pre infiltráciu monomérov. V dôsledku toho bola pevnosť väzby na sklovinu síce vysoká (cca 20 MPa), ale pevnosť väzby na dentín bola veľmi nízka (cca 5 MPa). Takéto nízke pevnosti väzby neboli dostatočné na to, aby odolali silám polymerizačného zmršťovania (asi 24 MPa v kavitách I. triedy). Počas polymerizácie kompozitov sa stávalo, že jedna alebo viacero nabondovaných stien sa pri kontrakcii debondovalo. Tým sa vytvoril priestor na presakovanie baktérií, ktoré mohli dráždiť pulpu. Až neskôr bola vyvinutá technika „wet bonding“, ktorá výrazne zvýšila silu väzby na dentín a viedla k radikálnemu zníženiu pozákrokovej citlivosti.

2• Ethanol wet-bonding

Demineralizovaný dentín obsahuje matrix metaloproteinázy (MMP) a katepsíny, ktoré po aktivácii leptaním kyselinou môžu pomaly degradovať kolagénové vlákna v hybridných vrstvách. To vedie k strate retencie kompozitov k dentínu, a poklesu ich pevnosti v ťahu. Naopak ku sklovine je kompozit viazaný oveľa pevnejšie. Je to čiastočne spôsobené neprítomnosťou kolagénu v sklovine a jej suchosťou v porovnaní s dentínom.

Keep reading with a 7-day free trial

Subscribe to Krok vpred to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.

Already a paid subscriber? Sign in
© 2025 Blanc academy s. r. o.
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share