Krok vpred

Krok vpred

Share this post

Krok vpred
Krok vpred
#11 Ako veľmi mám rozširovať koreňový kanálik?
Pre zubárov

#11 Ako veľmi mám rozširovať koreňový kanálik?

A dokážem tým úplne odstrániť baktérie?

MDDr. Michal Štefanatný, Ph.D.'s avatar
MDDr. Michal Štefanatný, Ph.D.
Jul 18, 2023
∙ Paid
5

Share this post

Krok vpred
Krok vpred
#11 Ako veľmi mám rozširovať koreňový kanálik?
Share

Ahojte! 👋

Práve čítate jedenáste vydanie newslettera 🥾 Krok vpred od Blanc academy!

Dnes sa dozviete niečo o rozširovaní koreňových kanálikov.

Endodonciu robí takmer každý jeden zubný lekár. Jej cieľom je odstránenie infekcie z koreňových kanálikov. Ako to však docielim? Koľko baktérií ostáva v koreni po mechanickom opracovaní? Stačí mi len mechanicky opracovať koreň, alebo musím použiť aj chémiu? Ak áno, ako ju do koreňa dostanem?

Odpovede na tieto otázky si napíšeme v dnešnom čísle.


1• Čím znížim počty baktérií v koreňovom kanáliku?

Malkhassian a kol. sa pokúsili v roku 2009 zistiť, aká je antibakteriálna efektivita vtedy nového prípravku BioPure MTAD (Dentsply Sriona). Je to zmes doxycyklínu, kyseliny citrónovej a Polysorbátu 80 a mal by kombinovať chelačné a antibakteriálne účinky. Teda to, na čo normálne používame EDTA a NaOCl. Ošetrenie robili v dvoch návštevách, medzi ktorými ubehlo 7 dní. Počas prvej návštevy zobrali z koreňového kanálika tri vzorky. Vzorku 1A brali po dosiahnutí pracovnej dĺžky nástrojom K-file ISO 15. Následne kanálik opracovali rotačným systémom Protaper (Dentsply Maillefer). V tom čase existoval len Protaper Universal, žiadny Next =). Po každom inštrumente prepláchli kanálik s 1,3 % roztokom NaOCl.

Keď bol kanálik definitívne mechanicky opracovaný, zobrali vzorku 1B. Následne ako finálny výplach použili MTAD alebo fyziologický roztok. Pacient ani ošetrujúci lekár netušili, čím práve vyplachujú, takže išlo o dvojite zaslepenú štúdiu. Po piatich minútach vypláchli kanálik fyziologickým roztokom a zobrali vzorku 1C. Nasledovala aplikácia 2 % CHX gélu. Kavitu dočasne uzavreli skloionomérnym cementom a pacienta si pozvali na druhú návštevu za 7 dní. Na nej zobrali vzorku 2A na začiatku ošetrenia, potom opracovali kanálik ešte ručným nástrojom o jednu veľkosť väčším, ako bol posledný použitý, vypláchli s 1,3 % NaOCl a zobrali poslednú vzorku 2B. No a keď dali výsledky dokopy, vyšlo im, že výplach s MTAD a medikácia s CHX gélom neznížili počet baktérií nad úrovne dosiahnuté len preparáciou kanálika s NaOCl.

Prečo som to tu teda všetko tak komplikovane vypisoval? Pretože prišli ešte na niečo zaujímavejšie.

Keep reading with a 7-day free trial

Subscribe to Krok vpred to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.

Already a paid subscriber? Sign in
© 2025 Blanc academy s. r. o.
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share